Suche poranki

Dziś poruszam temat, który nas jeszcze nie dotyczy, ale zaciekawił mnie bardzo. 24  maja obchodzony był Światowy Dzień Moczenia Nocnego. Wiele na ten temat czytałam, co skłoniło mnie  by przystąpić do owego projektu. 


CZYM JEST MOCZENIE NOCNE?


Moczenie nocne to nieświadome oddawanie moczu w trakcie snu, występujące u dzieci, które zakończyły już trening czystości lub ukończyły pięć lat. O moczeniu nocnym mówi się, gdy objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu. Problem ten występuje u ok. 100 mln ludzi, a w Polsce dotyczy prawdopodobnie ok. 300-400 tys. osób. Częstość występowania moczenia nocnego z reguły maleje wraz z wiekiem (3-4 lata).


CO JEST PRZYCZYNĄ MOCZENIA?


Moczenie nocne to trudność natury psychologicznej zarówno dla dzieci, jak i dla rodzin. Jest źródłem stresu i niepokoju, a w konsekwencji może wywoływać zaburzenia emocjonalne i psychogenne. Należy podkreślić, że zaburzenia te są w większości przypadków konsekwencją a nie przyczyną moczenia nocnego. Rodzice często bagatelizują ten problem i nie zgłaszają się do lekarza. Wizyta u lekarza pediatry, a jeśli trzeba u specjalisty, jest jednak konieczna. Do niektórych przyczyn tego zaburzenia należą: niewielka pojemność pęcherza moczowego, niski poziom hormonu antydiuretycznego wydzielanego podczas snu, zaparcie, stres, trudności w budzeniu się i czynniki genetyczne

JAK POMÓC?

Procedura leczenia zaczyna się odpowiedniej diagnostyki, gdzie podstawą jest dokładny wywiad. Przyczyny moczenia nocnego mogą być różne – mogą to być czynniki genetyczne, fizjologiczne lub psychologiczne bądź też ich połączenie. W diagnostyce choroby najważniejsze jest ustalenie rodzaju zaburzeń w oddawaniu moczu. W tym może pomóc dzienniczek mikcji, który rodzice i dzieci znajdą na stronie suchyporanek.pl. Następny etap to konkretne badania, które trzeba wykonać.


JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY MOCZENIA NOCNEGO?

Do dwóch najczęstszych przyczyn moczenia nocnego należą wzmożona produkcja moczu w porze nocnej („poliuria nocna”) oraz zmniejszenie pojemności pęcherza moczowego. Należy wiedzieć, iż u dziecka obie te przyczyny mogą występować równocześnie. Rozpoznanie, który z tych dwóch czynników odgrywa rolę u dziecka, jest możliwe przy zastosowaniu prostych, domowych narzędzi zapisu. Określając w domowym dzienniku („karcie zapisu częstości oddawania i objętości moczu”) największą objętość oddanego moczu można stwierdzić, czy u dziecka występuje „obniżona pojemność pęcherza moczowego” (po porównaniu z dostępnymi wartościami prawidłowymi). Na podstawie domowego zapisu objętości moczu oddanego w nocy można ustalić, czy u dziecka występuje poliuria nocna. Metoda ta polega na ważeniu pieluchy przed snem, a następnie kolejnego dnia rano. Różnica pomiędzy wagą pieluchy plus objętość moczu oddanego w nocy plus objętość pierwszej porcji moczu oddanego rano stanowi całkowitą objętość moczu oddanego w porze nocnej. W przypadku poliurii nocnej istnieją ponadto zatwierdzone międzynarodowe referencyjne wartości prawidłowe.


Każdego kto jest ciekawy tego temu, bądź kto boryka się z tym problemem zapraszam na stronę suchyporanek.pl gdzie możecie dowiedzieć się więcej na temat moczenia oraz zdobyć cenne, pomocne informacje.


1 komentarze:

  1. Nawet jeśli problem w danej chwili nas samych nie dotyczy warto się z nim zapoznać. Przyczyn moczenia nocnego może być wiele, a samo moczenie nocne może pojawić się zarówno w wieku dziecięcym jak również i w dorosłym życiu. Zachęcam do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na naszej stronie suchyporanek.pl gdzie znajda Państwo dzienniczek mikcji, zapis nastrojów oraz listę placówek medycznych na terenie Polski, które zajmują się problemem moczenia nocnego. Jeśli ktoś miałby jakieś pytania również chętnie na nie odpowiem.
    pozdrawiam
    przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :)

 

Facebook